RelacjeRynku.pl to...
Podsumowanie spotkania inwestorskiego Lukardi na Invest Cuffs 2024
Podczas niedawnego spotkania inwestorskiego Lukardi, czyli spółki informatycznej z rynku giełdowego NewConnect, które miało miejsce podczas Invest Cuffs 2024, poprosiliśmy Sebastiana Heroda, Wiceprezesa Zarządu Lukardi S.A., m.in. o przybliżenie aktualnych uwarunkowań na rynku usług i technologii IT, ale także o wskazanie czynników konkurencyjności Grupy Lukardi oraz jej obecnych perspektyw biznesowych i celów operacyjnych na dalszą część tego roku. Kluczowe wypowiedzi, w podziale na konkretne bloki tematyczne, zebraliśmy poniżej.
O nominacji Financial Times do grona „1000 najszybciej rozwijających się firm w Europie”:
„To zdecydowanie wyróżnienie. Zostaliśmy faktycznie zauważeni, a nasza pozycja w okolicy TOP100 rankingu pokazuje, że osoby z zewnątrz klasyfikują firmę Lukardi jako spółkę z dużym potencjałem do wzrostu, a zatem perspektywiczną rynkowo. Z naszej strony jest to także potwierdzenie, że obraliśmy słuszny kierunek rozwoju, a efekty są już widoczne” – komentuje Sebastian Herod, Wiceprezes Zarządu Lukardi S.A.
O profilu biznesowym Grupy Lukardi:
„Skupiamy się na tym, żeby dostarczać nowoczesne systemy informatyczne dla naszych klientów, jednak koncentrujemy się w dużej mierze na kilku obszarach. Pierwszym z nich jest obszar security, gdzie dysponujemy wyspecjalizowanym i dynamicznie rozwijającym się zespołem cybersecurity, który odpowiada na widoczne potrzeby na rynku usług IT. Na pewno jesteśmy również mocno ugruntowani w segmencie digitalizacji, czyli elektronicznego obiegu dokumentów i cyfrowej ich archiwizacji. Ten zakres realizujemy przy wsparciu naszego mocnego partnera, którym jest OpenText, ale także w konglomeracji z producentem oprogramowania SAP, który sam także pozostaje w strategicznym sojuszu z OpenText. Trzecim elementem naszej działalności jest e-commerce, który jest mocnym ogólnoświatowym trendem, a operowanie przez nas w tym obszarze mocno wspiera rozwój naszej Grupy. Obecnie pracujemy nad rozwojem w obszarze marketplace’ów, jesteśmy też coraz bliżej pierwszego dużego, a przy tym już komercyjnego, wdrożenia systemu tego typu” – przybliża profil biznesowy Grupy Lukardi Sebastian Herod.
„Generalnie, jako Grupa Lukardi, dążymy do tego, aby w obszarach gdzie świadczyliśmy do tej pory punktowe usługi, oparte o jeden segment naszych usług, proponować klientom rozszerzenie współpracy o inne komplementarne obszary, czyli wykonywać prace w sposób kompleksowy. Na pewno nasze kompetencje, w tym tworzenie oprogramowania na zamówienie, są naszą mocną stroną, która pozwala nam na tego typu działanie” – uzupełnia.
O rynku usług i technologii IT:
„Na pewno mocnym trendem są rozwiązania chmurowe, oparte o migrację danych do chmury. W mojej opinii w tym kierunku idą już wszyscy duzi producenci oprogramowania, a za jakiś czas pewnie 90% systemów będzie pracowało w ten właśnie sposób. Wynika to z tego, że agregacja danych, ich zbieranie i przechowywanie w chmurze są łatwo dostępne, a przy tym efektywnie skalowalne biznesowo. Już teraz wszyscy codziennie używamy przecież aplikacji mobilnych, poczty w chmurze, czy też płatności i systemów bankowych, a to wszystko oparte jest właśnie o rozwiązania chmurowe, więc ten kierunek jest bardzo naturalny dla całego sektora IT” – wskazuje uwarunkowania rynkowe Wiceprezes Lukardi.
„Jednocześnie odpowiednie wykorzystanie sztucznej inteligencji, na poziomie procesowym, pozwala już teraz wielu firmom być lepszymi i szybszymi od konkurencji. Sami również w kilku obszarach zaprzęgamy AI do pracy, korzystając z niej choćby w zakresie rozpoznawaniu tekstu i mowy, klasyfikacji dokumentów i obrazów, ale także już od kilku lat w obszarze e-commerce. To co na pewno już teraz można dostrzec to dążenie wielu przedsiębiorstw do eliminacji usług prostych i powtarzalnych wykorzystując do tego potencjał sztucznej inteligencji, jednak na pewno narzędzie to nie zastąpi pewnych kompetencji i czynności, w których ważną rolę odgrywa wiedza i specjalistyczne know-how, co także należy mieć na uwadze” – dodaje.
O konkurencyjności rynkowej:
„Ważnym czynnikiem budowania konkurencyjności Lukardi była w ostatnim czasie z pewnością inkorporacja spółki Aniołowie Konsultingu, zarówno pod kątem ekonomicznym, jak również konsolidacji procesowej. Wpłynęło to na ujednolicenie obszaru sprzedażowo-usługowego obu firm, co także zostało dobrze odebrane przez naszych klientów” – podkreśla pierwszy czynnik konkurencyjności rynkowej Sebastian Herod.
„Inwestycja kapitałowa w spółkę programistyczną Codigmatic pozwoliła z kolei wyskalować nasze możliwości projektowe w obszarze programowania. Była to dla nas strategiczna decyzja, która pozwoliła dość szybko pozyskać zespół specjalistów, który jest w stanie wykonywać określone prace na rzecz naszych klientów. Warto wspomnieć, że nowe spojrzenie z zewnątrz to także możliwość odświeżenia naszej dotychczasowej wizji operacyjnej, a to także wartość” – kontynuuje.
„Część zasobów finansowych wciąż lokujemy wewnątrz naszej organizacji, aby tworzyć i rozwijać nasze własne produkty, które przełożą się z pewnością na wyższą niż wcześniej marżowość. W tym celu powołaliśmy zespół R&D, który dobrze widzi zapotrzebowanie klientów zewnętrznych, ale także jest zawsze otwarty na pomysły ludzi tworzących struktury Grupy Lukardi, które z czasem mogą zostać z sukcesem uproduktowione. Celem ścieżki, którą obraliśmy, jest zatem wypracowanie własnego produktu i własnej usługi, które dobrze wpasują się w realne potrzeby rynku, a przy tym powiększą nasze portfolio produktowo-usługowe” – dopowiada.
Operacyjnie o pierwszym kwartale 2024 roku:
„Uważam, że to był dobry pierwszy kwartał, w którym zarówno pozyskiwaliśmy nowe zlecenia, jak i skutecznie realizowaliśmy projekty, które były zakontraktowane już w poprzednich latach. W tym czasie mieliśmy dwie nowe realizacje systemów, które wykonaliśmy terminowo, zostały właściwie uruchomione, a klienci już na nich pracują. To jest przy tym na pewno taki aspekt rozwojowy, że gdy klient zobaczy, że otrzymał już dobre narzędzie i nawiązał z nami wartościową współpracę biznesową, wówczas szybko pojawiają się kolejne nowe projekty, a za nimi rzeczywiste zamówienia” – wstępnie podsumowuje pierwszy kwartał Wiceprezes spółki IT z rynku giełdowego NewConnect.
O perspektywach biznesowych oraz celach na 2024:
„Na pewno widzę dalszy potencjał na wzrost. Możemy go jednak oprzeć o różne działania, przykładowo takie jak nasza umowa z Codigmatic, która pokazuje potencjał stałej współpracy dla podmiotów które funkcjonują obok siebie na rynku, czasem być może nawet trochę konkurencyjnie, jednak w pewnych sytuacjach mariaż sił pozwala wspólnie realizować naprawdę duże projekty dla dużych klientów. Z pewnością usługi profesjonalne, mocno inżynieryjne i przyszłościowe otwierają nowe możliwości” – nakreśla perspektywy biznesowe Sebastian Herod.
„Cały czas prowadzimy także ekspansję zagraniczną, pozyskując choćby nowe kontrakty w krajach Beneluksu, krajach nordyckich i bałkańskich, a wspierają nas polecenia i partnerstwa. Finalnie przekłada się to na budowanie siły naszej marki na nowych rynkach i jest to kierunek, w którym chcemy podążać. Patrzymy również poza nasz kontynent np. na Stany Zjednoczone, gdzie widzimy duży potencjał i zapotrzebowanie na usługi specjalistyczne” – podkreśla dalej.
„Inwestorów na pewno interesuje zysk, kapitalizacja, czy też dywidenda. Naszym celem, który konsekwentnie realizujemy jest stałe zwiększanie przychodów, ale również poprawa rentowności operacyjnej. Aby to osiągnąć ciągle usprawniamy procesy wewnętrzne, pracujemy nad rozwojem naszych pracowników, ale jednocześnie zawiązujemy nowe współprace z uczelniami wyższymi, dzięki czemu pozyskujemy utalentowane kadry na staże, a następnie do stałej pracy w ramach naszych struktur. To ostatecznie w dużym stopniu wpłynie na nasze marże finansowe i skalę prowadzonej działalności” – podsumowuje.
Pełne nagranie ze spotkania inwestorskiego Lukardi dostępne na kanale YouTube RelacjeRynku.pl Agencja Relacji Inwestorskich:
O Lukardi S.A.:
Lukardi S.A. jest firmą informatyczną, która dostarcza najwyższej klasy rozwiązania IT dla biznesu. Spółka realizuje dla swoich klientów liczne projekty wdrożenia i utrzymania systemów, jak również oferuje kompleksowe usługi z zakresu cyberbezpieczeństwa, ochrony danych w sieci i transformacji cyfrowej oraz świadczy dedykowane usługi projektowe IT.
Lukardi S.A. posiada 99,2% udziałów w SI-eCommerce Sp. z o.o., która specjalizuje się we wdrożeniach platformy SAP Commerce, zarówno na rynku polskim jak i globalnym oraz oferuje usługi w zakresie budowania, wdrażania, utrzymania i rozwoju rozwiązań informatycznych dla biznesu.
Akcje Lukardi S.A. notowane są na rynku alternatywnym NewConnect, prowadzonym przez warszawską Giełdę Papierów Wartościowych.